Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 62186

Český SÚKL začal zverejňovať webové stránky ponúkajúce neschválené prípravky

$
0
0

Český Štátny ústav pre kontrolu liečiv (SÚKL) zaviedol na svojom portáli novinku. Všetky falšované a nelegálne lieky, ktoré SÚKL vlastnou činnosťou zaistil alebo následne laboratórne analyzoval, zverejňuje na webových stránkach informačnej kampane www.nebezpecneleky.cz.

Boju proti nelegálnym a falšovaným liekom sa SÚKL venuje niekoľko rokov, a to v spolupráci s ďalšími inštitúciami ako napr. Polícia ČR, Colná správa či Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia.

Ako uviedol štátny ústav, v poslednom čase zaznamenal množstvo podnetov na webové stránky, kde sú okrem falzifikátov a nelegálnych prípravkov v ponuke najmä doplnky stravy, ktorým sú neoprávnene prisudzované liečebné vlastnosti, a prípravky bez overenej kvality, účinnosti a bezpečnosti, ktoré môžu negatívne ovplyvňovať zdravie ľudí.

„Stretávame sa s rôznymi prípravkami, ktoré sľubujú rýchlu liečbu závažných ochorení alebo tiež detoxikáciu organizmu či zbavenie sa parazitov,“ uviedol riaditeľ SÚKL Zdeněk Blahuta a dodal: „Cena je spravidla značne premrštená a po preskúmaní zloženia možno v mnohých prípadoch konštatovať, že ide o doplnok stravy či kozmetiku, teda o výrobok bez akýchkoľvek liečebných účinkov.“

Niečo podobné sa možno objaví aj na Slovensku. „ŠÚKL má v pláne tento rok redizajn webovej stránky, v rámci ktorého zvážime aj spomínanú možnosť,“ uviedla hovorkyňa slovenského Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Diana Madarászová. 

V podnetoch na prešetrenie takýchto výrobkov sa sťažovatelia spravidla domnievajú, že by mohlo ísť o lieky, pričom dané výrobky sú ponúkané na kúpu prostredníctvom e-shopov.

Na webových stránkach e-shopu však nebýva uvedený akýkoľvek identifikačný údaj predajcu či výrobcu. Na prešetrenie daného podnetu teda chýbajú nevyhnutné podklady a zároveň chýba aj subjekt, ktorý by tieto podklady na vyžiadanie českému SÚKL predložil.

V týchto prípadoch zlyhávajú aj pokusy vypátrať zodpovedné subjekty napríklad prostredníctvom kontrolného nákupu alebo pátraním po osobách, ktoré majú registrovanú príslušnú internetovú adresu (často anonymne v zahraničí, najmä v tretích krajinách, ako sú napr. Panama či USA).

S vysokou pravdepodobnosťou ide o podvodné obchody v zmysle tzv. šmejdov. Výrobkom sa na daných stránkach jednoznačne prisudzujú liečivé alebo preventívne účinky (často hraničiace so zázrakom), odporúčajú ich významní svetoví, avšak neexistujúci lekári a odborníci, prípadne zázračne uzdravení neexistujúci ľudia, podľa grafického stvárnenia a jednoduchosti zjavne cielení na seniorov.

Ako priznáva český SÚKL, v takýchto situáciách je so svojimi právomocami v rámci existujúceho legislatívneho nastavenia v dosť bezvýchodiskovom postavení.

Aj z tohto dôvodu sa český SÚKL rozhodol na také webové stránky upozorňovať, varovať spotrebiteľov pred prípadným nákupom a upozorňovať na možné riziká, tak zdravotné, ako aj ekonomické.

„Často sme na podobné ponuky krátki, napríklad preto, že ide o zahraničný subjekt, ktorý s nami jednoducho nekomunikuje. Preto považujeme za dôležité českých pacientov pred podobnými praktikami varovať,“ vysvetľuje postup SÚKL Zdeněk Blahuta.

Na takých webových stránkach bývajú často zobrazené fotografie „lekárov“ či iných „odborníkov“ s odkazom na ich odborné názory a skúsenosti s výrobkom.

Ak však spotrebiteľ začne po danom odborníkovi pátrať, zistí, že nikto taký neexistuje a že ide o fiktívnu osobu a ilustračnú fotografiu.

Lákavá môže byť aj zdanlivá ekonomická výhodnosť, napr. v podobe ponuky ďalších balení zdarma pri kúpe určitého množstva prípravku. SÚKL pred takými ponukami dôrazne varuje a vždy odporúča obrátiť sa na lekáreň, ktorá môže ponúknuť celé spektrum registrovaných liekov, pri ktorých bola overená kvalita, účinnosť a bezpečnosť.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Katarína Lovasová, šéfredaktorka ZdN

Viewing all articles
Browse latest Browse all 62186