Žiadne inzulínové injekcie niekoľkokrát denne, žiadne opakované meranie hodnoty cukru v krvi z prsta, žiadny diabetes 2. typu – možno čoskoro realita pre tisíce pacientov v Českej republike.
Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) sa pripravuje na testovanie nového, prelomového typu liečby chorých s cukrovkou. Pomocou endoskopicky – cez pažerák a žalúdok – zavedeného laseru oslepí len za 15 minút nervové bunky na začiatku tenkého čreva v dvanástniku, čím zmení jeho fungovanie.
To by malo viesť k výraznému zlepšeniu a u niektorých pacientov aj k úplnému vymiznutiu diabetu 2. typu. To všetko bez akéhokoľvek chirurgického zákroku, plnej anestézie a dlhého pobytu v nemocnici.
Novinka v terapii
Revolúcia v liečbe cukrovky 2. typu, tak sa dá bez preháňania nazvať novinka, ktorú IKEM pripravuje pre pacientov s cukrovkou. Prví pacienti by zákrok mohli podstúpiť v priebehu niekoľkých týždňov.
„Ide o miniinvazívnu metódu, keď pri čiastočnej anestézii pacientovi zavedieme cez ústa endoskopicky do dvanástnika špeciálne pre túto liečbu vyvinutý katéter s laserom DiaGone. Ten dokáže presne zacieliť na nervové bunky, ktoré sa nachádzajú v stene tejto počiatočnej časti tenkého čreva, a oslepiť ich bez poškodenia okolitého tkaniva. Tieto bunky totiž dokážu rozlíšiť, čo a v akom množstve dvanástnikom prechádza, a rozhodujú potom aj o tom, či napríklad sacharidy uložiť do zásob na horšie časy alebo ich rovno spáliť. Majú teda priamy vplyv na to, ako s nimi telo naloží. Tým, že 50 – 80 percent týchto nervových buniek laserom oslepíme, ,zmätieme‘ ľudské telo a to potom zásadne zmení nastavenie metabolizmu a zníži hladinu cukru v krvi, čo bude znamenať zlepšenie diabetu 2. typu a u niektorých pacientov možno aj jeho úplné vyliečenie,“ popisuje gastroenterológ a vedúci lekár projektu MUDr. Marek Beneš.
Zákrok by mal trvať približne 15 minút a je ambulantný. Pacienti budú môcť normálne jesť už druhý deň po zákroku.
Využitie lasera DiaGone v praxi nahrádza náročné bariatrické operácie a dáva nádej takmer 800 000 pacientom, ktorí cukrovkou 2. typu v Česku trpia.
„Už dlhší čas naše aj svetové výskumy ukazujú, akú dôležitú úlohu pri liečbe diabetu zohráva časť tenkého čreva dvanástnik alebo duodenum. Do súčasnosti boli zvyčajnou možnosťou, ako jeho funkciu ovplyvniť, niektoré bariatrické operácie, čo sú však veľakrát pomerne náročné operačné zákroky vyžadujúce premostenie. Tým možno docieliť, aby jedlo, ktoré zjeme, dvanástnikom vôbec neprechádzalo. Tieto operácie však môžu byť, najmä u ťažko obéznych pacientov, pomerne rizikové a zaťažené veľkým výskytom komplikácií. Navyše, viacero takýchto pacientov ani nemôže operáciu v celkovej narkóze podstúpiť, a tak je pre nich chirurgická liečba nedostupná. Nová metóda oslepenia buniek dvanástnika je elegantná a pacienta zaťažuje úplne minimálne. Výsledky sú okamžité. Podľa pilotných štúdií sa darí cukrovku kompenzovať do niekoľkých týždňov a ako príjemný vedľajší efekt je tu tiež mierne zníženie hmotnosti, čo boj s touto civilizačnou chorobou ďalej uľahčuje. Navyše, s diabetom súvisí tiež mnoho pridružených ochorení ako vysoký krvný tlak, ateroskleróza alebo problémy s obličkami – to všetko by sa vďaka účinnej liečbe diabetu mohlo výrazne zlepšiť,“ vysvetľuje diabetológ a zástupca prednostu Centra experimentálnej medicíny IKEM prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.
Trend výskytu
Diabetes 2. typu je celosvetový problém. Počty pacientov každoročne vzrastajú.
„Len za posledných 10 rokov sa v Česku podľa štatistík zvýšil počet pacientov s diabetom 2. typu o 100 000 na takmer 800 000, a to predpokladáme, že približne ďalšia tretina ľudí o svojej chorobe ani nevie. Tento nelichotivý trend je podobný aj v ďalších krajinách. Napríklad v Spojených štátoch trpia obezitou a diabetom už aj deti a situácia tam začína byť alarmujúca. Práve s obezitou totiž úzko súvisí vznik diabetu a ďalších pridružených diagnóz, o ktorých hovoríme ako o metabolickom syndróme. Táto metóda, ktorú vyvinuli vedci v Izraeli, by v budúcnosti mohla priniesť globálne riešenia. IKEM získal šancu sa do tohto projektu zapojiť ako prvá európska krajina, a to na základe predchádzajúcej skúsenosti a vynikajúcich výsledkov špeciálneho „rukávu“ EndoBarrier, ktorý sa zavádza tiež endoskopicky na začiatok tenkého čreva do dvanástnika. EndoBarrier sme od začiatku projektu, teda od roku 2013, implantovali 160 pacientom. V našom centre dosahujeme až 50-percentný pokles nadváhy a zlepšenie kompenzácie diabetu 2. typu až u 90 percent pacientov, to znamená, že im glykovaný hemoglobín klesol o 20 mmol/mol. Laserové riešenie pomocou DiaGone má tú výhodu, že ho oproti EndoBarrier nie je nutné po 6 – 12 mesiacoch odstrániť, zákrok je trvalý a v prípade potreby sa dá ľahko opakovať,“ hovorí prednosta Kliniky hepatogastroenterológie IKEM prof. MUDr. Julius Špičák, CSc.
Striktné pravidlá
Centrum diabetológie IKEM sa stará o tisíce pacientov s diagnózou diabetu 2. typu. Tento pilotný projekt liečby pomocou laserového oslepenia buniek dvanástnika chce však ponúknuť širokej verejnosti bez ohľadu na trvalé bydlisko.
„Vzhľadom na to, že ide o pilotný projekt a úplne novú metódu, musia pacienti s diabetom 2. typu v tejto fáze spĺňať prísne kritériá, aby im zákrok mohol byť vykonaný. Ich antidiabetická liečba by nemala obsahovať inkretinovú liečbu gliptiny ani GLP-1 agonistov. Ďalej by nemali byť liečení žiadnou injekčnou liečbou – ani inzulínom, ani inými injekciami. Nemali by mať lieky zvyšujúce vylučovanie glukózy močom – tzv. glifloziny, a v neposlednom rade je ďalšou podmienkou určitý stupeň nadváhy či obezity – u mužov by mal byť obvod pásu minimálne 104 cm, u žien 94 cm. Malo by jednoducho ísť o zle kompenzovaných diabetikov, teda tých, ktorí majú glykovaný hemoglobín vyšší ako 58 mmol/mol. Zatiaľ v rámci pilotného projektu počítame s približne 100 až 150 pacientmi, ktorí budú mať túto liečbu úplne zadarmo. Všetko totiž financuje izraelská strana, ktorá DiaGone vyvinula a oslovila našich odborníkov. Do budúcnosti, ak sa nám z tejto stále experimentálnej metódy podarí vytvoriť rutinnú metódu, znamenalo by to nielen šetrnejší prístup pre veľké množstvo chorých, ale aj výrazné zníženie nákladov na liečbu diabetikov. Jeden zákrok by totiž nahradil neustálu potrebu liekov, inzulínových pier, glukomerov atď.,“ dopĺňa riaditeľ IKEM MUDr. Aleš Herman, PhD.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto:
archív, Zdravotnícke Noviny

Jana Andelová, Zdravotnícke noviny