Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60060

Už jej meno prezrádza, na čo je najvhodnejšia

$
0
0

Už názov tejto bylinky prezrádza, na čo je najvhodnejšia. Na liečbu ochorení kostí a tiež rôznych úrazov a poranení. A práve tie hrozia v letných mesiacoch akosi častejšie, keď je viac času aj na šport.

Kostihoj urýchľuje hojenie rán, pretože podporuje tvorbu nového tkaniva. Je to zásluha alantoínu, chemickej látky, ktorá „nakopne“ rast kostných, chrupkových i svalových buniek. Pomáha tiež pri krvných podliatinách, vytknutiach, natiahnutých svaloch, no i pri zápaloch kostí, väzív a žíl. Navyše sa postará o sceľovanie kostí a tvorbu mazu pri vysychaní kĺbov.

Pre túto bylinku sú hračkou aj bolesti kĺbov a chrbtice. Jeho prvoradé použitie je vonkajšie, no bylinku je možné užívať i vnútorne. Je to však na vás, pretože niektorí bylinkári varujú. Kostihoj obsahuje malé množstvo pyrolizidínových alkaloidov, ktoré pôsobia na pečeň toxicky. Pri vonkajšom používaní nič také nehrozí.

NA POPÁLENINY

Nepatríte k najšikovnejším kuchárom a každú chvíľu si ošetrujete popáleniny? V takom prípade by ste mali mať poruke špeciálny olej z kostihoja lekárskeho a ľubovníka bodkovaného. Potrebujete pol litra olivového oleja, päť lyžíc sušeného koreňa kostihoja a desať lyžíc sušených kvetov ľubovníka. Bylinky nasypte na dno skleneného pohára, zalejte olejom, uzavrite a nechajte dva týždne lúhovať. Potom preceďte a poranené miesto si olejom natrite. Pozor! Vždy až po ochladení studenou vodou.

HEMOROIDY NEMAJÚ ŠANCU

Rovnako užitočná je aj kostihojová tinktúra. Na jej výrobu si pripravte niekoľko koreňov kostihoja, ktoré dobre očistite a vyumývajte. Nakrájajte na drobné kúsky, vložte do fľaše a zalejte kvalitným bielym alkoholom tak, aby drobné kúsky koreňov boli prekryté alkoholom. Lúhujte dva týždne, nemusíte cediť. Korene v nej môžu ostať až do úplného spotrebovania tinktúry.

Používajte vo forme obkladov na výrony a pomliaždeniny. Pomáha aj pri zlomeninách malých kostí, prstov alebo rebier, na ktoré sa sadra neprikladá. Kostihojová tinktúra tiež urýchli hojenie hlbších a hnisavých rán, no poranenie si pred jej aplikáciou vždy dobre očistite.

Tinktúra je výborná i na masírovanie chrbta či dokonca pri svalovej horúčke, pričom bolestivé miesta si tinktúrou natierajte tak často, ako sa dá. Odporúčajú ju aj pri boľavých zuboch. Najmä vtedy, ak v okolí zuba šarapatí zápal. Do pohára vody nakvapkajte slušnú dávku tinktúry a boľavé miesto si roztokom oplachujte aj každé tri hodiny. Mnohí, ktorí vyskúšali tento liečebný postup, sľubujú uzdravenie.

Tinktúrou si môžete natierať aj hemoroidy. Spočiatku vás „zlatá žila“ môže páliť, ale nepríjemný pocit po pár dňoch ustane. Svedčí to o tom, že sa uzdravuje. Kostihoj totiž potláča jej zápal, krvácanie a podporuje regeneráciu postihnutého miesta. Ak sú hemoroidy v pokročilejšom štádiu, siahnite skôr po kostihojovej masti. Tá si poradí aj s pomliaždeninami, natiahnutiami svalov či výronmi. Jej aplikácia však prináša úľavu i od reumatických bolestí a aj boľavá chrbtica sa jej zásluhou utíši. 

VYMIEŠAJTE SI KAŠU

Poškodené miesta dajú do poriadku nielen tinktúra či masť, ale aj kostihojové kašovité obklady. Dobre vysušené korene jemne zomeľte. V šálke vriacej vody, do ktorej pridáte niekoľko kvapiek jedlého oleja, rýchlo vymiešajte na kašu, natrite na ľanové plátno, ešte teplé priložte na choré miesto a obviažte. Prinesú úľavu pri bolestiach chrbtice, reumatických diagnózach a tiež vredoch predkolenia.

Na poškodené miesta si môžete poukladať aj kostihojové listy. Použite čerstvé listy, ktoré trochu pomliaždite valčekom na cesto, aplikujte na postihnutú oblasť a obviažte. Alebo listy prelejte vriacou vodou a ešte teplé priložte na bolestivé miesto.

Kostihoj je vhodný aj na prípravu celkového kúpeľa. Päťsto gramov čerstvých alebo vysušených listov nechajte stáť cez noc v piatich litroch studenej vody. Na druhý deň všetko zohrejte na bod varu a tekutinu prilejte do vody vo vani. Kúpeľ osoží pri kŕčových žilách, vredových ochoreniach, reumatických bolestiach alebo ekzémoch.


Ako si pripraviť masť?

Príprava kostihojovej masti nepatrí k náročným úkonom. Štyri až šesť dobre umytých koreňov kostihoja jemne pokrájajte a krátko opražte v približne dvestopäťdesiatich gramoch čistej masti. Cez noc nechajte postáť, nasledujúci deň prihrejte a cez plátno alebo sitko preceďte. Naplňte ňou malé čisté nádoby a uchovávajte v chladničke.


Čo zbierať?

Kostihoj rastie na vlhkých lúkach, v priekopách, v lužných lesoch, pri potokoch a v húštinách. Zbierajte listy, ale ešte vzácnejší je koreň. Po ten sa vyberte na jeseň, v septembri až novembri, keď sú lístky žlté. Znamená to, že celá liečivá sila sa vtedy sústredí v koreni. Na jeho vykopávanie sa však dobre pripravte, patrí k namáhavejším aktivitám. Preto si čas na výkop vyhraďte radšej skôr, kým je pôda mäkšia.

Potom koreň dôkladne poumývajte, pokrájajte na malé kúsky, kým je ešte čerstvý, vtedy to ide ľahšie. Kúsky sušte najprv v chladnúcej rúre, potom ho dosušte v teplej miestnosti. Pozor! Pri sušení koreňa buďte opatrní. Niektoré dokážu prijímať vzdušnú vlhkosť, a keď preto zmäknú, musia do koša.

 

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Barbora Hlavatá, Fit magazín
Foto: 
archív FIT magazín
Barbora Hlavatá, Fit magazín

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60060