Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 62056

Menej soli a veľa vody. Čo ešte na opuchnuté nohy?

$
0
0

Prečo vznikajú? Ak je vonku horúco, vysoké teploty sú záťažou pre žilový systém, krv z dolných končatín preto zle odteká a môže sa v niektorých oblastiach hromadiť. To praje presakovaniu plazmy, tekutej zložky krvi, mimo cievy. A práve to je príčinou bolestivých opuchov lýtok a členkov. Ak však pretrvávajú aj mimo leta, k pocitu ťažkých a opuchnutých nôh sa pridá mravčenie, nočné kŕče, musíte ísť k lekárovi na vyšetrenie. Môže to svedčiť o vážnejšom ochorení. 

Petržlenový čaj

To, že sa petržlenová vňať najčastejšie používa iba ako estetická bodka do jedál, je škoda. Mali by ste si ju dopriať častejšie ako raz za týždeň v kuracej polievke či na kôpke ryže. Podaruje vám veľa vitamínu C, podporí trávenie, ale hlavne, patrí k veľmi k účinným diuretikám. Preto sa odporúča pri ochoreniach obličiek a močových ciest. Dokonca vás môže uchrániť od obličkového piesku.

Ak vám opúchajú nohy, denne si pripravte minimálne tri šálky petržlenového čaju. Na jeho prípravu potrebujete jednu lyžicu vňate a šálku vriacej vody. Lúhujte desať až pätnásť minúť. Čaj môžete ochutiť plátkom citrónu a lyžičkou medu. Ideálne je, ak si po hrnčeku tohto čaju dožičíte ešte dva poháre vody. Tesne pred spaním si ho však nepripravujte. Inak sa pre častejšie návštevy toalety príliš nevyspíte.

Pozor! Na petržlenovú vňať zabudnite počas tehotenstva. Vyššie dávky môžu vyprovokovať kŕče v maternici. Vyhnite sa jej aj pri opuchoch, ktoré sú následkom chorôb srdca a obličiek. V prípade, že už užívate diuretiká, petržlenový čaj nepite. Výsledkom by mohlo byť nadmerné odvodnenie.

Aj proti opuchom

Lopúch väčší vás môže zbaviť nielen opuchnutých nôh, ale lieči aj problematickú pleť a zastavuje vypadávanie vlasov.
Najúčinnejší je koreň, ktorý sa však vykopáva skoro na jar. Teraz sa dostanete skôr k listom tejto rastliny. Tiež sa môžu pochváliť skvelými liečivými účinkami. Natrafíte na ne takmer všade, rastú pri riekach, potokoch a cestách.

Príroda na lopúchu naozaj nešetrila. Nachádza sa v ňom inulín, ktorý upravuje hladinu cukru v krvi. Obsahuje tiež zlúčeniny brániace rastu baktérií a plesní, látky, ktoré vytvárajú na slizniciach a koži ochranný film. Postará sa tiež o to, aby do nich neprenikali škodliviny. Hyzdia vašu pleť tvrdohlavé vyrážky? Začnite si z neho variť čaj. Potrebujete jednu lyžičku sušeného lopúcha a dva decilitre vriacej vody. Čaj nechajte desať až pätnásť minút lúhovať a pite dva- až trikrát denne.

Uberá vám na nálade čoraz viac vypadaných vlasov? Pravidelné oplachovanie vlasovej pokožky lopúchovým čajom to zakrátko zastaví. Vlasy vám navyše rýchlejšie porastú, nebudú sa tak rýchlo mastiť a zmiznú aj lupiny.

Popíjanie lopúchového čaju vás odmení nielen krajšou pleťou a hustejšou hrivou, osoží tiež pri žlčových či močových kameňoch. Pomáha ich rozpúšťaniu. Stimuluje aj činnosť tráviacej sústavy a vylučovanie žlče. Pripravte sa však na to, že sa po šálke čaju poriadne spotíte a častejšie zájdete na malú potrebu. Nehromžite však. Vďaka tomu sa vám z tela rýchlejšie odplavia rôzne toxíny a budete sa cítiť zdravšie. 

Nazbierajte si púpavu

Aj tá vás zbaví nadbytočnej vody. Má nielen močopudný účinok, pomáha aj pri žalúdočných problémoch, cukrovke a pri močových kameňoch. Z tela vám odprace toxíny a zníži zlý cholesterol. Ak budete v prírode, natrhajte si listy. Konzumujte ich varené alebo čerstvé ako súčasť šalátov. Sú vhodné aj na prípravu čaju. Potrebujete dve lyžičky čerstvých listov alebo lyžičku sušených. Zalejte dvoma decilitrami vriacej vody, desať minút lúhujte a pite trikrát denne.

Rovnako dobre, ak nie lepšie, vám urobí čaj z koreňa púpavy. Pripravíte si ho z dvoch lyžičiek koreňa, ktorý vsypete do dva a pol decilitra vody, necháte prejsť varom a lúhujete štvrťhodinu. Preceďte a pite dvakrát denne, najmä vtedy, ak vás moria ekzémy, choroby pečene a žlčníka a tiež obličkové či močové kamene. Ak vám príliš nevonia, dochuťte ho medom.

Dobrý tip!

Ak vás púpava príliš nenadchla, odvodňujúcim účinkom sa chváli aj žihľavový čaj.


Brusnice na rôzny spôsob

Neoslobodia vás iba od zápalov močových ciest, ale aj od opuchnutých členkov a lýtok. Stimulujú činnosť obličiek a podporujú vylučovanie tekutín. Navyše vám podarujú veľké množstvo vitamínu C, antioxidantov a antokynanov, teda látok podporujúcich správne fungovanie obličiek. Brusnice si môžete dopriať vo viacerých podobách. Ideálne je užívať ich v podobe čerstvého džúsu. Jeden pohár brusnicovej šťavy zrieďte v pomere jeden ku trom s vodou a pite počas celého dňa. Trh však ponúka aj brusnicové kapsuly, čaje, sušené brusnice, kompóty a džemy. Stačí si len vybrať.

Ľubovníku sa potešia

Po namáhavom dni si doprajte kúpeľ nôh v teplej vode, do ktorej pridajte minerálne soli. Po kúpeli si nohy vymasírujte ľubovníkovým olejom. Začnite od prstov, prejdite na priehlavok, chodidlá a kĺby. Po masáži si ľahnite a nohy vyložte do zvýšenej polohy. Ľubovníkový olej môžete nahradiť nechtíkovou masťou alebo prípravkom s výťažkom pagaštana konského. Tiež pomôžu.

Cvičte

Vaše nohy túžia po pohybe. Hlavne po plávaní, bicyklovaní a rýchlej chôdzi. Nohy poriadne rozhýbu. Neleňte ani vtedy, keď sedíte v kancelárii. Pod stolom často zovrite prsty na nohách, zakrúžte nohami v členkoch, natiahnite si lýtkový sval. Niekoľkokrát za deň sa postavte a prejdite. V stoji sa zase raz za čas pohojdávajte zo špičiek na päty alebo nohy naťahujte. Pri ležaní na gauči krúťte chodidlami a nohy dvíhajte do výšky.

Zmiernite tým účinky gravitácie na členky a uvoľní to z nich nadbytočné tekutiny. Nezabúdajte na to ani pri spánku. Zaspávajte vždy tak, že máte pod nohami vankúš alebo stočenú podušku, ktorá vám nohy zdvihne do výšky aspoň pätnásť centimetrov. Všetkými týmito opatreniami si zlepšíte prietok krvi v nohách a tým predídete ich opuchom.
 


Čo áno, čo nie?

Vyhnite sa dlhému sedeniu a státiu

Nedostatok pohybu spôsobuje hromadenie tekutín v členkoch nôh. Takáto situácia nastáva pri dlhej ceste autom, vlakom alebo lietadlom. Opuchom praje aj vysedávanie s prekríženými nohami.

Studená sprcha

Ráno aj večer si doprajte na nohy studenú sprchu, povzbudíte si cirkuláciu krvi.

Opätky nabok

Vysoké opätky nenoste celý deň. V práci sa určite prezujte do niečoho pohodlnejšieho.

Úzke nohavice

Ak máte problémy s opuchnutými nohami, tesné nohavice vymeňte za ležérnejšie. V opačnom prípade obmedzujete prietok krvi v nohách.

Menej soli a veľa vody

Príliš veľa soli v potravinách má za následok zadržiavanie vody v tele. Veľa pite. Najmä čistú vodu.  

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Barbora Hlavatá, Fit magazín
Foto: 
archív FIT magazín
Barbora Hlavatá, Fit magazín

Viewing all articles
Browse latest Browse all 62056