Odkiaľ sa vzala?
Táto plodina pochádza z Južnej Ameriky, kde ju miestni obyvatelia pestujú vyše 6 000 rokov. Starí Inkovia ju považovali za veľkú vzácnosť a bola rovnako ako chia súčasťou rituálnych obradov. Ide o nenáročnú rastlinu, ktorej sa darí aj vo vysokohorských oblastiach.
Dorastá do výšky 2 metrov a aj keď je využiteľná celá vrátane listov a stoniek, najobľúbenejšie sú semená. Quinoa je pseudoobilnina, pretože z botanického hľadiska je príbuzná špenátu či červenej repe, avšak pri využití semien ju radíme skôr k obilninám. V súčasnosti sa pestuje najmä v Peru a Bolívii.
Druhy a využitie
Poznáme niekoľko druhov quinoy, ktoré sa líšia farbou semien aj chuťou. Najrozšírenejšia je biela, vzácnejšia je červená, ale existuje aj ružová, hnedá, čierna či sivá. Je úplne bezlepková a vhodná aj pre celiatikov. V malom zrniečku sa však skrýva omnoho viac.
Je to výživová bomba s vysokým obsahom bielkovín, esenciálnymi aminokyselinami, s množstvom vitamínov – ako napríklad vitamín C, riboflavín, tiamín, kyselina listová alebo betakarotén, s bohatou dávkou minerálov, napríklad železom, zinkom, vápnikom, draslíkom a horčíkom. Okrem toho obsahuje aj antioxidanty, zdravé tuky a vlákninu, ktorá robí túto plodinu ľahko stráviteľnou.
Prínos pre zdravie
Quinoa vďaka svojmu zloženiu je pre zdravie a výživu veľmi prospešná. Má nízky glykemický index, preto je vhodná aj pre diabetikov. Dokáže regulovať cukor v krvi a znižovať cholesterol. Priaznivo pôsobí na kosti a zuby, pri zápalových procesoch, chráni pred rakovinou hrubého čreva. Zmierňuje bolesti hlavy, priaznivo vplýva na náladu, pôsobí proti depresii. Alergia na quinou sa vyskytuje len veľmi zriedkavo.
Využite v kuchyni
V kuchyni ju možno využiť podobne ako ryžu. Quinou možno pripraviť na slano, aj sladko. Hodí sa k zelenine, do polievok, šalátov, prívarkov či omáčok. Možno z nej pripraviť lievance, kašu, upiecť sušienky alebo ju použiť aj do smoothie.
Pred prípravou je dobré ju niekoľko hodín namáčať vo vode, čím sa zbaví horkosti a bude ľahšie stráviteľná. Biela quinoa má najjemnejšiu chuť. Červená a ostatné farebné varianty sú chuťovo výraznejšie a potrebujú aj dlhší čas na tepelnú prípravu. Dostať ju najmä v predajniach zdravej výživy.
Či už cielene alebo pre zaujímavosť, určite je prínosné quinou zaradiť do nášho jedálnička a aspoň ochutnať.
Nutričné hodnoty 1 porcie: 185 g
Kalórie 222
Tuky 4 g
Cholesterol 0 mg
Sodík 13 mg
Sacharidy 39 g
z toho vláknina 5 g
Bielkoviny 8 g
Železo 15 %
Vápnik 3 %
Zdroj: nutritiondata.com
TIP FIT Magazínu:
Zeleninové quinoa placky
(4 porcie)
Suroviny:
400 g uvarenej quinoy
3 vajcia
50 g mrkvy
50 g kelu
80 g strúhanky
1 malá cibuľa
2 PL petržlenovej vňate
30 g parmezánu
soľ (nerafinovaná)
olej na vyprážanie
Postup:
Quinou si uvaríme podľa návodu. Zmiešame ju s nadrobno nasekanou cibuľou a kelom, nastrúhanou mrkvou. Pridáme nastrúhaný parmezán, petržlenovú vňať, osolíme a zmiešame s vajíčkami. Strúhanku pridávame postupne podľa potreby. Tvarujeme placky a pečieme na troche oleja na panvici do ružova.
