Čierne korenie
Ak sa mu oblúkom vyhýbate, lebo si myslíte, že dráždi žalúdok, vezmite ho na milosť. Najmä vtedy, keď vám nespôsobuje ťažkosti a dávkujete si ho s mierou. Má priveľa zdravotných benefitov na to, aby ste ho ignorovali.
Hlavnou súčasťou čierneho korenia je piperín, ktorý sa nachádza aj v zelenom, bielom korení a tiež v takzvanom novom korení. Je zodpovedný za typickú ostrú chuť. Jeho najväčšie plus však tkvie v tom, že sa postará o to, aby vaše telo lepšie vstrebalo a využilo viaceré živiny z potravy. Až dvadsaťnásobne! Čierne korenie navyše prospieva imunite a dáva signál žalúdku, aby zvýšil produkciu žalúdočných štiav, čo uľahčí trávenie.
Prečisťuje močové cesty, pretože má močopudné účinky. Pomáha tiež pri migréne, problémoch s kĺbmi a vďaka nemu sa z dýchacích ciest ľahšie vyplavujú hlieny. Je aj silným antioxidantom a má antibakteriálne účinky. Ďalšou zaujímavou vlastnosťou čierneho korenia je schopnosť čistiť cievy od nánosov cholesterolu.
Čo s ním?
Pridávajte ho do jedál. Takmer všetkých. Čierne mleté korenie nemusíte používať iba pri varení, môžete si z neho pripravovať aj čaj. Najmä vtedy, ak vás bolí brucho alebo vás skolila viróza. Do dvoch decilitrov vriacej vody zamiešajte polovicu čajovej lyžičky mletého čierneho korenia. Tento odvar vás zbaví bolesti, plynatosti, ale aj kašľa.
Pozor! Čierne korenie zvyšuje krvný tlak, takže ľudia s kardiovaskulárnymi problémami by ho nemali príliš často a veľa konzumovať. Rovnako ani budúce mamičky.
Bobkový list
U nás je známy ako doplnok jedál z kyslej kapusty alebo zemiakového prívarku. No nepoužívajte ho iba do týchto dvoch pokrmov. Bola by to škoda, pretože posilňuje imunitu, podporuje trávenie a povzbudzuje chuť do jedla. Má protizápalové a dezinfekčné účinky, znižuje hladinu cukru v krvi, pomáha pri reume a artritíde. Je účinný aj pri migréne a zlepšuje prekrvenie organizmu.
Ak vás trápia bolesti kostí a kĺbov, aj vtedy by ste mali siahnuť po bobkovom liste. Odvar z neho sa používa na detoxikáciu organizmu, zbavuje telo prebytočných solí. Na očistný odvar potrebujete päť gramov bobkového listu. Päť až desať minút ho varte v tristo mililitroch vody. Odvar nechajte cez noc lúhovať, preceďte a po malých dúškoch pite počas celého dňa.
Nikdy nie naraz a iba do ôsmej hodiny večer. Kúru opakujte tri dni za sebou, potom si dajte týždňovú pauzu a znova opakujte. Odvar z bobkového listu nesmiete piť dlhodobo a nezabudnite pri kúre piť viac vody, aby sa všetko nevhodné rýchlejšie vyplavilo z tela. Ak si dáte niekoľko lístkov tejto koreniny pod vankúš, bude sa vám oveľa lepšie spať. Pár kúskov vložte aj do skrine, odplašíte otravné mole.
Čo s ním?
Bobkový list pridávajte do kyslých polievok, omáčok, prívarkov, do marinád rýb a diviny. Dodáva príjemnú chuť huspenine, gulášu a omáčkam. No táto korenina nepatrí iba do kuchyne. Pripravujte si z neho aj tieto užitočné liečivá.
Olej na boľavé kĺby
Päťdesiat gramov bobkového listu dajte do fľaše a zalejte dvoma decilitrami liehu z lekárne. Nechajte dvadsaťštyri hodín lúhovať a pridajte pol litra olivového oleja. Vo vodnom kúpeli túto zmes päť až šesť hodín zahrievajte, ale tak, aby sa zmes nevarila. Potom ju prepasírujte, skladujte v chladničke a podľa potreby potierajte bolestivé miesta postihnuté reumou.
Obklad na kĺby
Rozdrvte pár lístkov bobkového listu a zmiešajte ich s olivovým olejom. Naneste na kus látky a prikladajte viackrát za deň na boľavé kĺby.
Sirup na kašeľ
V štvrť litri citrónovej šťavy rozpustite pol kila cukru a pridajte pätnásť lístkov bobkového listu. Varte hodinu, kým sa nevytvorí hustý sirup. Bobkové lístky vyberte a sirup vlejte do uzatvárateľných fliaš. Skladujte v chladničke. Užívajte jednu lyžičku denne.
Oregano
Milujete ho a pridávate si ho takmer do každého jedla? Aj do praženice? To je dobre. Nielenže vynikajúco chutí, je to aj veľký liečiteľ. Preto je škoda, že pamajorán obyčajný, ako sa oregano inak nazýva, sa v súčasnosti používa takmer výlučne v talianskej kuchyni. Má silné protizápalové a antibiotické účinky. Za jeho konzumáciu sa vám poďakuje imunita. Prospieva tráveniu, pečeni, tiež močovým a dýchacím cestám.
Ak vás už dlhšie morduje suchý dráždivý kašeľ, urobte si čaj z oregana. Potrebujete jednu lyžicu koreniny a štvrť litra vody. Zalejte, desať minút lúhujte a pite dvakrát denne. Doprajte si ho nielen pri problémoch s dusivým suchým kašľom, ale aj pri tráviacich ťažkostiach, hnačke, zápche a tiež pri prechladnutí alebo chrípke. Uľahčuje vykašliavanie a lieči zápaly hrdla.
Popíjanie oreganového čaju vám môže dokonca privodiť lepší spánok a upokojenie. Už dlhšie vám nechutí jesť? Aj v tomto prípade siahnite po oregane a apetít sa znova naštartuje. Oreganu sa pripisujú i protirakovinové účinky. Ak si pripravíte silnejší odvar a prilejete do kúpeľa, môžete dať zbohom lišajom na pokožke. Odvarom si môžete vyplachovať ústnu dutinu, najmä vtedy, ak vás trápia zápaly ďasien, alebo si urobte obklad a priložte na zdurené a boľavé uzliny. Uľaví sa vám.
Čo s ním?
Korenia sa ním šaláty, rajčiakové omáčky aj polievky, zelenina, jedlá z vajec a zo syra. Používa sa pri pečení a grilovaní mäsa a vynikajúco ochutí aj jahňacie či teľacie mäso. Výborné je v kombinácii s bazalkou a čiernym korením. Taktiež s čili, cesnakom a petržlenovou vňaťou.
Majorán
Aj ten patrí do skupiny zdravých korenín. Nedávajte ho preto iba do guláša. Má príliš veľa zdravotných benefitov na to, aby ste ho používali iba raz za polroka. Siahnite po ňom vtedy, keď vás niečo poriadne rozčúlilo, ste v strese, neviete spávať alebo vás pravidelne ničí migréna. Dobrú prácu urobí aj pri prechladnutí, hnačke či plynatosti. Urýchľuje trávenie tým, že zvyšuje sekréciu žalúdočnej šťavy a podporuje tvorbu žlče.
Odvar z neho sa používa aj pri chorobách horných dýchacích ciest. Ak vás mordujú reumatické bolesti, odvar si pridávajte do kúpeľa. Na jeho prípravu potrebujete šálku horúcej vody a jednu čajovú lyžičku majoránu. Zmes varte pätnásť minút, preceďte a pite dva- až štyrikrát denne. Keď potrebujete silnejší odvar, množstvo majoránky zdvojnásobte.
Čo s ním?
Korenia sa ním tučné mäsá a strukoviny. Čerstvá vňať je vhodná do rôznych polievok, omáčok, plniek a do všetkých mäsitých jedál.
Kardamóm
Je to liečivá bylina, ktorá pochádza z Indie a dorastá do výšky okolo troch metrov. Korenie sa nachádza v tobolkách tejto rastliny. Má nezameniteľnú príchuť a možno vás na prvýkrát príliš neočarí. No môže to byť aj tým, že ste od neho očakávali niečo neskutočné, pretože ste čítali, akú lahôdku urobí z kávy. Popravde, možno si po prvom ochutnaní poviete, že káva s kardamómom je skôr čudná. Niečo vám však nedá a znovu ju ochutnáte.
A zrejme ho vezmete na milosť a stane sa pravidelnou súčasťou vašej poobedňajšej kávy. Naozaj sa oplatí neohŕňať nad ním nos. Hlavne vtedy, ak je vaším slabým miestom žalúdok a trávenie. Kardamóm pomôže. A čo je ešte lepšie, nemá ho rád ani Helicobakter pylori. Zaženie tiež nepríjemné pálenie záhy a nutkanie na vracanie. Pomáha aj pri žlčníkových problémoch, hemoroidoch či celkovej slabosti. Navyše vám privodí pocit spokojnosti. Priaznivo vplýva aj na imunitu, má antiseptický a diuretický účinok. Ak máte problémy so sviežim dychom, žutie semien ho zlepší. Keď si ho zmiešate s medom, pomôže pri prechladnutí alebo pri iných ochoreniach dýchacích ciest.
Čo s ním?
Používať ho iba do kávy by bola veľká škoda. Polovicou čajovej lyžičky mletého kardamómu si môžete ochutiť aj čaj. Zelený, bylinkový alebo čierny. Pridávajte ho tiež do ryže, šošovice, pečiva, rôznych sladkostí, perníkov či zmrzlín, ale dochutiť si ním môžete i pečené ovocie, ovocné šaláty alebo kompóty. Zaujímavo ochutí aj pečené kura, kačku, tiež polievky, paštéty, prívarky. Možností je veľa. Dávajte však pozor na skladovanie sušeného kardamómu. Patrí do vzduchotesnej nádoby bez pôsobenia svetla, tepla a vlhkosti.
Kurkuma
Kurkuma, typická pre indickú kuchyňu, má krásnu žltooranžovú farbu a patrí azda k najzdravším koreninám. Vzácna je pre obsah kurkumínu, ktorý sa chváli antioxidačnými, protizápalovými a protirakovinovými vlastnosťami.
Ak toto korenie začnete pravidelne používať, môžete očakávať lepšie trávenie, podporíte si činnosť žlčníka a pečene. Posilní aj imunitu a zníži nevhodnú zrážanlivosť krvi. Kurkuma sa radí i k prostriedkom, ktoré bojujú proti rakovine prostaty, hrubého čreva a kože. Do jedálnička si ju zaraďte aj v prípade, že ste diabetik, stabilizuje hladinu cukru v krvi. Zabúdať na ňu by nemali ani tí, ktorí túžia po mladistvom vzhľade. Vďaka kurkume si ho môžu dlhšie zachovať, pretože bráni rozkladu kolagénu.
Čo s ňou?
Pridávajte si ju do mäsa, polievok, ryže, jogurtov či do kyslej smotany. Pozor! Ak vás kurkuma začala lákať a rozhodli ste sa ju vyskúšať, kombinujte ju s trochou oleja a s čiernym korením. Vtedy sa jej účinok znásobuje. Môžete vyskúšať aj špeciálny čaj. Do litra vody pridajte kurkumu a varte desať minút. Pridajte niekoľko koliesok zázvoru a lúhujte desať minút. Preceďte a ochuťte medom a citrónom. V chladnom období roka vám zasa dobre urobí tento recept: zmiešajte tri veľké lyžice medu, malú lyžičku kurkumy a pol malej lyžičky škorice. Užívajte tri- až štyrikrát denne po jednej čajovej lyžičke. Doprajte si ju nielen v čase, keď vás ničí únava, ale aj pri chrípke či prechladnutí.
Rasca
Keď už si vyberáte rascu, siahnite po rímskej. Je menšia ako lúčna, u nás známejšia. Pozor! Rímska rasca má inú chuť, preto ak potrebujete klasickú rascovú chuť, siahnite po lúčnej. Chuť rímskej rasce je silne korenistá, kedysi sa preto používala namiesto čierneho korenia. Podporuje chuť do jedla, používa sa pri problémoch s nadúvaním, kolikách a žalúdočných problémoch.
Čo s ňou?
Rascovec rímsky je nenahraditeľný v indickej, blízkovýchodnej a mexickej kuchyni. V Indii je súčasťou karí a polievok, placiek a chlebov. Na Blízkom východe a v Afrike sa ním ochucuje na pare varená zelenina a mäso, tiež hummus. Je vhodná aj na ochutenie nakladanej zeleniny, salám, mäsa a syrov.
Na varenie vždy použite celé semienka, ktoré podľa potreby pred varením nasucho opražte a pomeľte.
Aníz
Tomuto koreniu s veľmi príjemnou chuťou pripomínajúcou pelendrek sa poteší hlavne tráviaci systém. Podporuje trávenie, pretože povzbudzuje vylučovanie tráviacich enzýmov. Ak ste nedávno porodili a dojčenie neprebieha práve hladko, stavte na aníz. Povzbudí tvorbu mlieka a účinné látky z neho sa dostanú aj do tela vášho drobca. Na zahodenie nie je ani to, že čaj z anízu pôsobí uvoľňujúco na psychiku.
Na jeho prípravu potrebujete jednu čajovú lyžičku pomletých plodov anízu – éterické oleje sa lepšie uvoľnia – a dva decilitre vriacej vody. Nechajte lúhovať desať minút. Ak vám samotný anízový čaj príliš nevonia, dochuťte ho lyžičkou medu. Pite ho počas choroby alebo na podporu tvorby mlieka aj trikrát denne. Anízový čaj uvoľňuje hlieny z priedušiek a uľahčuje odkašliavanie.
Pomôže vám tiež zbaviť sa plesňových ochorení. Aníz navyše znižuje cholesterol, uvoľňuje cievy, podporuje srdce i obličky. Konzumovať by ste ho mali i v čase väčšieho stresu. Tiež má schopnosť zvýšiť vstrebávanie živín z jedla a odvádzať toxíny z tela aj vďaka tomu, že pôsobí močopudne. Nemusíte ho len popíjať, používajte ho aj na vyplachovanie ústnej dutiny. Vydezinfikuje vám ju. Máte problémy s klasickými zimnými chorobami dýchacích ciest? Naparujte sa nad odvarom z anízu. Do vriacej vody dajte zopár polievkových lyžíc čerstvo rozdrveného anízu a vdychujte. Ak potrebujete rýchlo svieži dych, požujte zopár semienok anízu.
Čo s ním?
Aníz môže byť použitý celý alebo mletý. Skvele dochutí pikantné i sladké jedlá, môže sa použiť do chleba, pečiva, koláčov, keksov, cukroviniek, hruškových či jablkových kompótov. Pridáva sa tiež do alkoholických nápojov, omáčok, nakladaných uhoriek či dusených húb. Indická a čínska kuchyňa ho najčastejšie využíva do mäsitých pokrmov. Aníz si tiež môžete pridať do jogurtu, tvarohu, ovocného šalátu, ale aj do ryže. Pozor! S týmto korením to príliš nepreháňajte, dá sa s ním predávkovať.
Klinčeky
Pochádzajú zo stromu, ktorý rastie na Madagaskare, v Brazílii a na Zanzibare. Klinčeky patria k prírodným antiseptikám a anestetikám. Sušené klinčeky majú ostrú až horkú chuť, po ktorej sa v ústach objaví pocit tŕpnutia. Aj preto sa využívajú najmä pri bolestiach zubov. Ale poradia si tiež s inými problémami v oblasti ústnej dutiny. Ak vás často trápia, pripravte si klinčekovú tinktúru.
Potrebujete jeden deciliter silného bieleho alkoholu alebo liehu z lekárne, desať klinčekov, ktoré necháte dva týždne lúhovať v pálenke. Potom si ňou potierajte boľavé miesta a zuby. Keď ju nemáte po ruke, pomôže i rozdrvený klinček, ktorý si aplikujete na boľavé miesto. Prípadne ho v ústach požujte. V tom prípade pôsobí dezinfekčne a problémová oblasť znecitlivie. Korenina pomáha tiež pri prechladnutí a ochoreniach dýchacích ciest.
Čo s nimi?
Využívajú sa pri varení sladkých aj pikantných jedál, pri príprave džemov a zaváranín.
Škorica
Milujete kakao alebo kávu so štipkou škorice? Prípadne med so škoricou? Aj v tomto prípade robíte dobre. Škoricu používali ľudia už v starom Egypte. V súčasnosti je známa hlavne preto, že pozitívne reguluje hladinu cukru v krvi. Preto by na ňu nemali zabúdať hlavne diabetici typu 2. Vďaka nej vám klesne aj hladina „zlého“ cholesterolu a triglyceridov v krvi.
Radí sa k „hrejivému koreniu“, ktoré vedie k vzniku tepla v tele. Dožičte si ho i vtedy, keď vás pravidelne trápi plynatosť. Mierne znižuje krvný tlak a poradí si tiež s plesňovými chorobami. Je to naozaj dosť dôvodov na to, aby ste ju prestali ignorovať. Ale pozor! Škorica môže mať aj nepriaznivé účinky na zdravie. Na vine je látka kumarín, ktorý je toxický pre pečeň a obličky.
Preto by si mali dávať pozor hlavne ľudia s pečeňovými problémami. V každom prípade, so škoricou to nikdy nepreháňajte a denne bežne požívajte maximálne pol až jednu čajovú lyžičku koreniny. Je to bezpečné množstvo. Ak máte zámer si ňou niečo liečiť, množstvo na krátky čas mierne zvýšte.
Tip: Ak môžete, konzumujte cejlónsku škoricu. Kumarínu je v nej minimálne množstvo.
Čo s ňou?
Vhodná je do mliečnych smoothie, perníkov, na palacinky a do horúcej čokolády. Alebo vyskúšajte škoricový čaj. Dve mierne kopcovité polievkové lyžice mletej cejlónskej škorice zalejte litrom vriacej vody, nechajte pri izbovej teplote vychladnúť, potom preceďte. Nápoj môžete osladiť medom a citrónovou šťavou. Zakryté vložte do chladničky a pite po šálke dvakrát denne.
Po dvoch až troch týždňoch môžete dennú dávku znížiť. V prípade, že škoricový čaj chcete popíjať iba preventívne, dávky musia byť menšie a nie časté. Alebo si doprajte med so škoricou. V jednej polievkovej lyžici medu rozmiešajte pol čajovej lyžičky mletej škorice, dobre premiešajte a konzumujte. Ráno aj večer. Hlavne v období chrípok či angín.
Čo ešte pomáha?
Čili
Pokladom je jeho účinná látka. Kapsaicín. Chráni pred rakovinou, má schopnosť naviazať sa na bielkoviny zhubných buniek a prinúti ich uhynúť. Povzbudzuje látkovú výmenu a vďaka nemu organizmus lepšie spaľuje. Podporuje tvorbu endorfínov, čiže vám môže navodiť dobrú náladu a pôsobí antidepresívne. Prináša úľavu pri bolestiach hlavy, prospieva žalúdočnému a črevnému traktu, je prevenciou žalúdočných vredov, chráni pred infekciou a znižuje v krvi hladinu „zlého“ cholesterolu.
Má tiež antibakteriálne účinky, čím posilňuje celkovú imunitu. Kapsaicín pôsobí toxicky na nervové zakončenia, čím utlmuje prenos pocitu bolesti. Ak ho aplikujete napríklad v náplasti, prvý pocit je ostrá bolesť. Ale neľakajte sa, pálenie ustúpi. Táto vlastnosť sa využíva pri chronických chorobách ako reumatoidná artritída.
Karí
Je zmes korenia, ktorého hlavnými zložkami je kurkuma, čierne korenie, štipľavé papričky, zázvor i kardamóm. V tejto kombinácii prospievajú srdcu a majú protirakovinový účinok. Bránia vzniku aterosklerózy a pôsobia ako prevencia vzniku zhubných nádorov.
Rozmarín
Venuje vám prospešné triesloviny, antioxidačné flavonoidy a minerály. Účinkuje povzbudivo na krvný obeh, nervovú sústavu, upokojí podráždené tráviace ústrojenstvo a zmierni plynatosť. Poradí si s nechutenstvom, pocitmi strachu a úzkosti. Ako jedna z mála bylín zvyšuje krvný tlak. Povzbudzuje trávenie aj apetít. Na prípravu čaju potrebujete hrsť lístkov a liter vriacej vody.
Lúhujte päť až desať minút a pite hlavne v čase, keď vás premáha únava. Pozor! Nepopíjajte ho neustále ani dlho, lúhujte ho presne podľa návodu. Koreňte ním omáčky, divinu, bravčovinu a hydinové pokrmy, tiež jedlá z húb.
Šafran
Najdrahšia korenina na svete je známa od čias kráľa Šalamúna. Pestuje sa najmä v Kašmíre, Španielsku a Portugalsku alebo na severe Afriky. Má silnú vôňu a horkastú príchuť. Aby sa nevytratila, šafran skladujte na tmavom mieste v uzavretej nádobe. Je bohatý na vitamín B2 – riboflavín. Lieči depresie, neplodnosť, poruchy prostaty, menštruačné problémy, artériosklerózu a pôsobí aj proti srdcovej slabosti.
Pri varení sa používa ako prísada do rizota a rybacích jedál, na prifarbenie mäsovej polievky, do cestovín, syra, vína alebo pečiva.
