Bylinky
Pŕhľava dvojdomá
Prostata si žiada hlavne korienky, ktoré si môžete nazbierať na jeseň. Ak nechcete tak dlho čakať, obstarajte si ich v lekárni alebo u bylinkárov. Oplatí sa. Čaj z nich sa postará o to, aby prostata po štyridsiatke nevhodne nerástla a nevyháňala vás v noci neustále na toaletu. Dve lyžičky usušených korienkov zalejte dva a pol decilitrami vriacej vody. Lúhujte desať minút a popíjajte denne.
Po troch týždňoch si doprajte aspoň sedemdňovú pauzu. Dobrý vplyv na prostatu má aj kúra zo žihľavových listov. Čerstvé si ich pridávajte do šalátov, polievok alebo si varte z nich čaj. Nabije vás silou a energiou. Žihľava, ako sa pŕhľava inak nazýva, je močopudná. Vďaka tomu vám z tela rýchlejšie vyplaví škodliviny.
Okrem iného z nej vaše telo získa prospešný chlorofyl, vitamín C, železo či vápnik. Zápar zo žihľavových listov nepomôže iba prostate, zaženie aj problémy s močovými cestami, uľaví pri obličkových a reumatických ochoreniach a vyčistí pleť.
Dve lyžičky vysušených listov zalejte dvomi decilitrami vody, lúhujte desať minút a pite dva- až trikrát denne. Nezabudnite! Po trojtýždňovej kúre má opäť nasledovať dlhšia pauza.
Vŕbovka malokvetá
Táto bylinka vás tiež uchráni od zväčšenia, zápalu, ale aj možnej rakoviny prostaty. Ak ste sa už k problémom s ňou dopracovali a dokonca vás preto museli operovať, tiež siahnite po vŕbovke. Po zákroku sa vďaka nej rýchlejšie dostanete do formy.
Okrem prostaty osoží aj celému močovému ústrojenstvu. Navyše znižuje krvný tlak a popíjať by ste ju mali aj pri niektorých srdcových a reumatických chorobách. Lyžičku vysušenej vňate zalejte dvomi decilitrami vriacej vody. Po desiatich až pätnástich minútach lúhovania čaj preceďte a pite aj trikrát denne. Pozor! Pri vŕbovkovej kúre sa vyhnite alkoholu a cigaretám.
Hluchavka biela
Je známejšia ako ženská bylinka, čo je škoda, pretože veľmi prospieva i prostate. Tiež pri problémoch s močením a pri chorobách močových ciest. Okrem toho zlepšuje látkovú výmenu a upokojuje sliznice vnútorných orgánov, ale pôsobí proti nadúvaniu a plynatosti. Čaj pripravíte z dvoch lyžičiek bylinky na šálku vriacej vody. Po piatich minútach lúhovania pite jeden- až dvakrát denne.
Pochúťky
Tekvica a ešte raz tekvica
Frfle vaša polovička na tekvicu a nechce ju ani za svet ochutnať? Veľká chyba. Patrí medzi špičku prírodných liekov na prostatu. Ak už nechce ani raz za čas polievku alebo prívarok, často mu servírujte tekvicové semienka. Našli by ste v nich látky, ktoré bránia premene testosterónu na agresívny dihydrotestosterón. Práve ten býva kameňom úrazu. Jeho hladina v mužskom tele prirodzene stúpa vekom, čo môže odštartovať nežiaduci rast prostaty.
Ak má váš syn pätnásť a myslíte si, že na starostlivosť o prostatu má ešte dosť času, ste na omyle. Čím skôr začne, tým lepšie. Preto mu už teraz sypte tekvicové semienka do všetkého, do čoho sa dá. Do polievok, tekvicovej, mrkvovej či cviklovej. Prípadne mu k učeniu niekoľkokrát do týždňa pripravte misku plnú týchto semienok. Denne by ich mal skonzumovať aspoň za hrsť.
Podarujú mu aj veľmi prospešný zinok. Tiež blokuje nevhodnú premenu testosterónu. Odmenou za zinkové hody vám bude aj silnejšia imunita a bezproblémová plodnosť. Zinok tiež nájdete v orechoch, pšeničných klíčkoch, vo vajíčkach, v syroch, hovädzine, bravčovine a strukovinách.
Zdravý tip:
Okrem semienok sa prostata poteší aj tekvicovému oleju. Tým mu môžete pokvapkať práve tekvicovú polievku alebo zeleninové šaláty.
Nezabudnite na selén
Aj po ňom baží prostata. Oplatí sa naň nezabúdať, pretože ide o minerál s výraznými antioxidačnými vlastnosťami. Znamená to, že sa stará o odbúravanie voľných radikálov. Môže sa pochváliť aj protirakovinovými vlastnosťami, je to tiež známy posilňovač imunity a protizápalový bojovník.
Ak sa chcete nadopovať selénom, sústreďte sa na konzumáciu pečiva, cereálií, orechov, rýb, hydiny a bravčového mäsa. V niektorých oblastiach strednej a severnej Európy je však príjem selénu v strave nedostatočný, pretože v pôde sa ho vyskytuje primálo. Ak teda chcete mať istotu, obstarajte si ho radšej v lekárni.
Jedzte rajčiny na kilá
Nachádza sa v nich veľmi prospešný lykopén, ktorý patrí medzi najsilnejšie rastlinné antioxidanty. Nielenže bojuje proti škodlivým voľným radikálom, ochráni aj pred srdcovo-cievnymi a nádorovými ochoreniami, predovšetkým pred rakovinou žalúdka, hltana, močového mechúra, kože a prostaty.
Lykopén sa vyskytuje v červenej, oranžovej a žltej zelenine a ovocí, predovšetkým v paradajkách, ružových grepoch, červených melónoch a papáji. Pozor! Ak si rajčiny uvaríte, obsah lykopénu sa v nich ešte zvýši. Bez rastlinných tukov ho však budete jesť zbytočne, v nich sa totiž lykopén rozpúšťa. Máte strach z rakoviny prostaty? Varte si pokrmy, v ktorých sa stretnú rajčiny, karfiol, ružičkový kel a brokolica. Sú to zaručení bojovníci proti tejto pliage.
Mrkva nie iba pre oči
Prospieva tiež prostate, najmä ak si ju dožičíte aspoň trikrát týždenne. Odvďačí sa vám nižším rizikom rozvoja rakoviny prostaty. Je to aj zásluha betakaroténu, ktorý táto oranžová zelenina obsahuje. Vždy si k nej však dajte aj trochu rastlinného oleja či iného tuku. Bez neho sa tento provitamín A nevstrebe a nerozvinú sa jeho vynikajúce antioxidačné vlastnosti.
To isté platí aj v prípade, ak si z nej pravidelne pripravujete šťavu alebo šalát s jablkom. Alebo špeciálny nápoj z jednej cvikly, jablka, mrkvy a špenátu. Nakrájajte ich nadrobno, rozmixujte a zrieďte vodou alebo minerálkou. Dochuťte pár kvapkami citróna a nezabudnite ani na trochu oleja. Napríklad tekvicového.
Zeler nielen ako ozdoba
Stonkový zeler nevyužívajte len ako dekoráciu k rajčinovej šťave, ale ho aj pochrúmte. Prostata sa poteší. Rovnako i zelerovej šťave. Pomáha pri zápale tohto orgánu a bráni aj jej nežiaducemu rastu. A, samozrejme, je tiež prevenciou rakoviny prostaty. Pod palcom to má silný antioxidant luteolín. Nájdete ho aj v olivovom oleji, zelených paprikách, tiež v tymiane či rozmaríne.
Vitamíny a minerály
Ľúbi déčko
Ukázalo sa, že nedostatok vitamínu D zvyšuje riziko rakoviny prostaty. Začalo sa o tom uvažovať po zistení, že v severných krajinách s nízkym počtom slnečných dní trpí týmto ochorením trikrát viac mužov ako v južnejších. Zistilo sa aj to, že mnohým mužom s touto rakovinou, ktorí užívali spomínaný vitamín, sa začal zlepšovať zdravotný stav. Prišlo sa na to pri skúmaní súvislosti medzi tým, že niektorí nereagovali na liečbu, a tým, že v danom regióne bolo primálo slnečného žiarenia.
Týmto chorým nasadili aj déčko a vzápätí začali pozitívne reagovať na liečbu. Presvedčili sme vás? Dožičte si potraviny bohaté na tento vitamín. Nájdete ho nielen v rybách, aj v mliečnych produktoch, vo vajíčkach a získate ho počas dvadsaťminútovej prechádzky v slnečnom počasí. Nemusíte behať po slnku nahí, stačí, ak si k nohaviciam dáte tričko s krátkymi rukávmi.
Prostata a plodnosť si pýtajú tiež vitamín E, ktorý získate z orechov, zo sóje, sardiniek, z masla alebo pšeničných klíčkov. Prospieva jej i vápnik, horčík a vitamín B6. Vápnik nájdete v mliečnych výrobkoch, hlavne v tvrdých syroch, ale aj v sezamových semienkach či konzervovaných sardinkách. Horčíkom vás obdaria mandle, para orechy, banány, brokolica, sója, kvasnice, vajíčka a tmavá zelenina. Zdrojom vitamínu B6 sú celozrnné potraviny, oriešky, vajíčka, ryby a zemiaky.
Aby ste nedostali rakovinu
Prostata alebo predstojná žľaza produkuje špeciálny sekrét, ktorý je súčasťou ejakulátu a je nevyhnutný pre transport spermií. Krátko pred päťdesiatkou môže začať rásť, čo vôbec nie je žiaduci jav. Urýchľujú to rastové faktory, zlá životospráva a svoju rolu zohráva aj dedičnosť. Benígna hyperplázia prostaty, ako sa tento problém odborne označuje, postihuje každého druhého muža po päťdesiatke.
Zväčšená žľaza potom tlačí na močovú rúru, čo sa prejaví častejším nutkaním na močenie. Hlavne v noci, a charakteristické je, že moč uniká iba po kvapkách. Pozor! Podobné príznaky sú príznačné tiež pre rakovinu prostaty. Aby sa nenaplnil tento nepríjemný scenár, po päťdesiatke by ste mali pravidelne, aj každé dva roky, navštíviť urológa, aby vašu prostatu skontroloval. Určite je to menej nepríjemné ako liečba už rozvinutého onkologického ochorenia.
